Vítám tě u Polreichcoaching newsletteru! V dnešním vydání se chci podívat na důležitost rutin a jak zdánlivá ztráta svobody může paradoxně vést k větší svobodě a klidu.
Poslední týdny jsem více věnoval svému podnikání a klientům takže podcast šel více do pozadí. To je nevyhnutelná realita faktu, že jsem trenér s podcastem, ne "trénující podcaster." Nicméně situace už je stabilizovaná a těším se jak na nové díly, tak články a příspěvky tady na webu.
Novinky a aktuality
- Nahrál jsem krátkou epizodu o kombinaci silového a kardio tréninku Na tohle téma stále dostávám dost dotazů, takže jsem se rozhodl shrnout alespoň krátce své zkušenosti.
- Brad Stulberg vydal novou knihu: Master of change. O jeho předchozí The practice of groundedness jsem kdysi nahrál epizodu podcastu a stále patří mezi moje nejoblíbenější. Pokud už jste novou knihu četli, rozhodně budu rád za vaše dojmy.
- Máš rád grappling a chceš se naučit něco nového? 9.-10.12. pomáhám v Choketopus gymu v Praze pořádat tréninkový kemp pro grappling a BJJ. V pozici instruktorů se můžete těšit na Marka Hromádku a Peťu Mynáře. Osobně trénuji pod jejich vedením a kvalita je naprosto skvělá. Sám se moc těším a jsem vděčný za možnost takové akce pořádat
Strukturou ke svobodě?
Mít možnost volby je vnímáno jako velmi pozitivní věc. A v mnoha ohledech to tak skutečně je. Například jako člověk, který pracuje na sebe si už nedokážu představit, že by to bylo jinak. V moderní civilizaci a zejména v našich zeměpisných šířkách jsme požehnáni velkým množstvím svobody a možností prakticky ve všech oblastech našeho života.
Můžeme si do velké míry vybrat, čím se budeme živit, jak se budeme oblékat, jak budeme trávit volný čas a mnoho dalšího. Jenže velké množství možností je stejnou mírou požehnáním i prokletím.
Příkladem tohoto prokletí jsou různá kognitivní zkreslení a problémy. Pokud jsme prezentováni s velkým množstvím voleb, máme tendenci zvolit ty, které už stejně známe a jsou pro nás pohodlné. Dalším klasickým problémem je paralýza analýzou - v podstatě vážíme jednotlivé možnosti tak dlouho, že nedokážeme přejít k akci.
Oba problémy pozoruji ve svém životě a nedávno jsem si uvědomil, jak velký vliv mají na návyky a celkově denní rutinu (nebo její absenci). Svoboda a možnost volby zkrátka není tak svobodná, jak se na první pohled zdá.
Pokud nemám žádnout strukturu (absolutní svoboda), většinou sklouznu k nejjednodušímu vyplnění času (sociální sítě, rozptýlení, prokrastinace). Naopak určité hranice - časový rozvrh, rituály, pravidelný trénink mi umožňují lépe se soustředit a věnovat čas i činnostem, ke kterým by jinak bylo velmi náročné se dostat.
A bylo by chybou si myslet, že jde jen o produktivitu a výkon. Hranice jsou totiž stěžejní i pro odpočinek a budování vnitřního klidu.
Rituální odpočinek
Vzrušení není odpočinek. Odpočinek je odpočinek
Obrovské množství možností sebou nese i jiný problém, než že si nedokážeme vybrat. Nedokážeme si uvědomit, že si nemusíme nic vybírat. Což je problém třeba u odpočinku. Máme tolik možností, jak svůj volný čas vyplnit zajímavými, podnětnými a produktivními (volný čas!) věcmi, že zapomínáme prostě nedělat nic.
Osobně se mi to několikrát vymstilo. Uvědomoval jsem si, že potřebuji odpočinek, plánoval, jak si odpočinu například během volného víkendu - abych následně víkend strávil objížděním akcí s kamarády, cestováním nebo jiným zajímavým a vzrušujícím programem. Neodpočinul jsem si samozřejmě vůbec.
Takže jsem kromě času na práci začal i natvrdo plánovat čas na odpočinek. A tím nemyslím "jsem otevřený čemukoliv" nebo "dodělám věci, které jsem za poslední dobu nestihl" ale opravdový odpočinek. Minimum aktivity, žádný cíl a žádné zásadní soustředění (pro každého funguje něco jiného).
Rutina a omezení ve formě rozvrhu mi tak ve výsledku přinesou opravdový odpočinek (a svobodu s ním spojenou). Odpočinek, který bych jinak i třeba v dobré víře nahradil rozptýlením a vzrušením.
Postav život okolo věcí, na kterých ti záleží
Hlavní myšlenkou by samozřejmě neměl být posun života do jedné přesně naplánované a striktní rutiny. Řád přináší klid a efektivitu ale příliš mnoho řádu zase rigiditu a křehkost.
Myslím si, že se stojí zamyslet nad určitými věcmi, které chceme ve svém životě mít a chránit čas a pozornost pro ně. Třeba vyhrazeného času, návyků a rituálů. Tak využijeme jejich plnou sílu ale zároveň si můžeme nechat prostor i pro spontánnost a improvizaci.
Na newslettery nyní můžeš odpovídat stejně lehce jako na každý jiný e-mail. A já budu velmi rád, když mi napíšeš! Podněty, dojmy, vlastní zkušenosti, dotazy, kritiku - těším se na všechno.
Měj se krásně!