Úvod do poznámek, "digitálního mozku" a tvorby - z mého osobního pohledu.
Poznámky jsem v temném talku řešil už před nějakou dobou. Hodně jsem tehdy propadl světu PKM (personal knowledge management) a hledal "ideální" aplikaci, která by mi pomohla konsolidovat nasbírané dovednosti a znalosti. Postupně jsem prošel od Roam Research, přes Remnote až k Obsidianu, na kterém funguji už skoro dva roky.
Obsidian je pracovní nástroj v pozadí mé tvorby, práce i života. Továrna na nápady, referenční knihovna, místo pro uvažování a uhlazování myšlenek do použitelné tvorby. A protože mají tak silný vliv na můj život, věřím, že bych měl svoje poznatky a zkušenosti předat dál.
Co je PKM a kde mám sakra začít?
Personal knowledge management, druhý mozek, digitální zahrady, digitální knihovna, zettelkasten. Spousta názvů pro podobné věci.
Když se vydáte na internet ve snaze najít nějaké "základní informace" o moderních způsobech psaní poznámek, přivítá vás králičí nora nebývalé hloubky. Od německého sociologa s jeho krabicemi papírků, porovnání mnoha rozličných aplikací až k několikastránkové elaboráty věnující se "použití hashtagů v organizaci poznámek" (včetně sekce věnované rozdílům mezi sítěmi a hierarchiemi).
Všechno jsou velmi cenné informace, ale je lehké se v nich ztratit. Propadnout informační paralýze a raději nedělat nic, protože když něco udělám, vždy později zjistím, že jsem to mohl udělat lépe. A to je škoda, protože tenhle svět má co nabídnout. Právě protože jsem si celým koloběhem googlování, studování a vybírání prošel, rád bych v tomhle článkovém seriálu celou věc uchopil trochu jinak. Méně plánování a více akce.
Jak tedy začít s poznámkami? Prostě začněte... Potřeba něco zaznamenat a jeji naplnění je první krok. Stačí kousek papíru, blok, základní poznámková aplikace. Realita života je totiž taková, že žádná workflow nebo aplikace se kterou začnete vám pravděpodobně nevydrží. Jak budete pracovat s více poznámkami a budou se měnit vaše potřeby a cíle, přirozeně začnete hledat způsoby, jak je naplnit. Málokdo už od začátku ví, co bude potřebovat za pár měsíců.
Ve chvíli, kdy máte nějaké množství poznámek, zjistíte, že možná potřebujete lepší organizaci, možnost vrátit se k nim v budoucnu a další funkce. V tu chvíli je dobré porozhlédnout se po nějaké aplikaci splňující tyhle požadavky. Já jsem si vybral právě obsidian, což ale neznamená, že to je správný nástroj pro vás. Notion, craft, mindnode, logseq atd. atd. - možností je na různých platformách nepřeberné množství a každá má svoje pro, proti a unikátní filosofii. Rozhodnutí je skutečně na Vás - nebojte se udělat si vlastní výzkum.
Jaké principy a funkce považuji za důležité?
Ačkoliv začít a přijít na věci sám má své kouzlo, možná oceníte nějaké body ode mně. Co mě tedy vedlo k aktuální workflow?
- Možnost úprav: Jeden z důvodů, proč jsem pro PKM nakonec opustil popír a tužku je právě složitější možnost upravovat už zavedené poznámky. Pokud nám poznámky mají dobře sloužit, musíme s nimi neustále pracovat. Znovu nacházet, reflektovat, aktualizovat. Tady papír bohužel zaostává.
- Více způsobů a vrstev organizace: Někdo má rád složky, jiný vzájemné prolinkování, třetí člověk zase nedá dopustit na tagy. Tyto preference se navíc časem (nebo u různých projektů) mohou měnit. Aplikace, která zvládne všechno má tedy velkou výhodu - můžete plynule přecházet mezi různými způsoby a vrstvami organizace. Nebudete tak přesouvat své poznámky z jedné appky do druhé protože "nejdou dělat podkategorie tagů"
- Pokročilé vyhledávání: Začne být relevantní ve chvíli, kdy nemáte desítky, ale stovky nebo dokonce tisíce poznámek (aktuálně jsem na 1071). V tu chvíli oceníte robustní a rychlý vyhledávací nástroj, který vám umožní najít právě tu poznámku, kterou víte že někde máte, ale nemůžete si za boha vzpomenout kde. Například pracujete na přednášce o regeneraci a tušíte, že někde máte poznámku o stresu. Pokud strávíte deset minut jejím hledáním, ztrácíte čas, energii a soustředění. Dobré vyhledávání je požehnání.
- Soukromí a 100% kontrola: Ne, nemyslím si, že někoho zajímají moje poznámky ale považuji za nutné, abych je měl na svém zařízení (nebo cloud, který si vyberu) a v obecně čitelném formátu (nezávislém na aplikaci). Nejsem vždy na internetu, servery mohou vypadnout, aplikace přestat fungovat nebo (víc realisticky) přejít na měsíčně placený model.
- Daily notes: Možnost automaticky vygenerovat poznámku pro dané datum je specifická ale pro mě velmi užitečná. Denní poznámky společně s kalendářem tvoří další síť, která propojuje moje znalosti, pracovní projekty a tvorbu. Slouží také jako určitá podoba deníku.
Najdi svoje "proč"
Dělat si poznámky pro poznámky nebo "protože to je cool" možná chvilku vydrží, ale není to motivace, která má dlouhou budoucnost. Chceš mít nějaký cíl a záměr. Pro mě osobně to je moje vzdělání, práce a tvorba. Poznámky mi umožňují konsolidovat informace, zlepšovat psaní, vydávat články a podcasty. Pro tebe to samozřejmě může být cokoliv jiného. Možná chceš napsat knihu, shromáždit své recepty nebo si začít vést ochutnávkový deník.
Ať je to jakkoliv, záměr diktuje nástroje, které budeš používat. Proto je dobré se nad ním zamyslet.
Pár šikovných principů (nezávislých na aplikaci)
Konkrétní podoba vašich poznámek je velmi závislá na preferencích, nicméně chci uvést pár tipů, které vám ze začátku pomohou. Některé se hodí pro jakékoliv poznámky, jiné jsou specifické k učení. Později si vyberete, co funguje, něco přidáte, něco opustíte a pravděpodobně i spojíš mnoho principů do sebe. Tyto experimenty jsou zajímavou součástí celé zkušenosti.
- Zaznamenejte všechno, mazání přijde potom: Pokud vás cokoliv zaujme nebo napadne, napište si to. I když se to zdá jako zbytečnost. Většinu těchto rychlých poznámek možná vyhodíte ale jednou za čas se objeví poklad. Některé myšlenky mohou také čekat delší dobu na dokončení. Na začátku tedy velmi volný filtr, editace přijde později.
- Pište svými slovy a zkušenostmi: Tento princip se vztahuje zejména na pokročilejší poznámky. Pokud chcete něco opravdu pochopit, musíte to přijmout za své. Proto věřím, že poznámky musíme psát svými slovy a vztáhnout na situaci nebo problém, které jsou nám blízké. Pro mě osobně jsou poznámky i příležitost k tréninku kreativního psaní.
- Hledejte spojení a kontext: Zamyslete se nad tím, jak právě zapsaná informace souvisí s tím, co už víte (nebo máte v poznámkách) - pokud vaše aplikace podporuje vnitřní odkazování, můžete na relevantní souvislosti poukázat tím způsobem. Poznámky získávají velkou sílu, pokud je používáme společně, protože nám umožní vidět nové souvislosti a úhly pohledu.
- Ptejte se a diskutujte: Poznámky nemusí být jen záznam. Je to příležitost k dialogu sám se sebou. Zaznamenejte otázky, které vyvstaly při čtení/přemýšlení a později se k nim vraťte. Zaznamenejte také, s čím v rámci informace souhlasíte, nesouhlasíte a proč. Hledejte protiargumenty i u věcí, které vám dávají smysl - je to skvělý protijed na konfirmační zkreslení.
A těmito tipy bych první díl zakončil. Teď je na vás převést poznatky do praxe. Budu rád za vaše podněty a těším se příště. V dalším díle se pravděpodobně podívám na klasické možnosti dělení poznámek a jejich využití v mém systému.
Příjemný den
Olda